odpływ liniowy

Odpływ liniowy jako świetna alternatywa dla brodzika

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na odpływ liniowy w domowej łazience. Jest on bowiem znacznie praktyczniejszy od tradycyjnego brodzika prysznicowego, a przy okazji wygląda bardziej stylowo i nowocześnie. Warto go zaplanować już na etapie projektowania wnętrza, gdyż niweluje to ryzyko nieprawidłowego dostosowania wysokości podłogi do parametrów technicznych. W niniejszym artykule zostaną wymienione kluczowe zalety wspomnianego rozwiązania. 

Gwarancja oszczędności miejsca i łatwości czyszczenia

Odpływ liniowy służy do grawitacyjnego odprowadzania wody z łazienki – najpierw spływa ona bezpośrednio do zainstalowanej w podłodze bądź ścianie rynienki zespolonej z syfonem, a następnie wędruje prosto do sieci kanalizacyjnej. Widocznym komponentem jest jedynie specjalny ruszt ze stali nierdzewnej (o błyszczącym lub matowym wykończeniu), który ze względu na kompaktowy rozmiar zajmuje stosunkowo niewiele cennej przestrzeni. Stanowi to spore udogodnienie w zakresie gospodarowania powierzchnią użytkową. Dla porównania na klasyczną kabinę z brodzikiem trzeba przeznaczyć co najmniej 1 m2. Na uwagę zasługuje również fakt, że odpływ liniowy dzięki płaskiej konstrukcji nie sprawia żadnego problemu w czyszczeniu. Wystarczy zdjąć kratkę, umyć ją ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, a na koniec usunąć zanieczyszczenia i włosy z syfonu. Posiadając zwykły brodzik, należy się natomiast liczyć z obowiązkiem szorowania zaschniętego brudu zgromadzonego w zakamarkach czy krawędziach (np. mydlanego osadu). 

Świetny wybór dla seniorów i nie tylko

Jeśli w obiekcie mieszkalnym przebywa na stałe osoba w podeszłym wieku, małe dziecko albo niepełnosprawny, to wówczas odpływ liniowy jest wyjątkowo sensowym rozwiązaniem. Ułatwia bowiem wchodzenie pod prysznic, eliminując jednocześnie zagrożenie w postaci potknięcia się i zrobienia sobie krzywdy. Oto pozostałe korzyści, jakie zapewnia odpływ liniowy:

  • optyczne powiększenie łazienki (co odgrywa istotną rolę w przypadku małych pomieszczeń)
  • możliwość zamontowania w dowolnym punkcie
  • wzbogacenie aranżacji przestrzeni (na rynku znajdziemy modele zróżnicowane kolorystycznie i stylistycznie)