plandeki

Wykorzystanie plandeki w gospodarstwie rolniczym

Pełne wyposażenie gospodarstwa rolniczego to nie tylko ciągniki i maszyny do uprawy. To również niesamowicie szeroki zakres narzędzi i przyrządów niezbędnych do prawidłowego jego funkcjonowania. Do takich z pewnością możemy zaliczyć plandeki, które znajdują swoje zastosowanie w bardzo szerokim spektrum.

Do czego używana jest plandeka?

Plandeka to nic innego jak wykonana z twardego, formowalnego materiału płachta. Owym materiałem jest z reguły twarda folia. Umożliwia ona łatwe zwijanie oraz rozwijanie plandeki, dzięki czemu jest ona łatwa w przechowaniu i transporcie. Plandeki są wykorzystywane na wiele sposobów, ale do najważniejszych dwóch aspektów funkcjonalności należy zaliczyć:
– zabezpieczenie podłoża – w przypadku np. betonowej wylewki wysyp zboża bez plandeki wiąże się nie tylko ze stratami materiału, ale przede wszystkim z jego zabrudzeniem poprzez bezpośredni kontakt z kurzem i innymi niepożądanymi drobinkami
– zabezpieczenie przyczepy/zbiornika – odnosi się to do deszczowej pogody. Biorąc pod uwagę – jak wyżej – zboże, plandeka umożliwia okrycie przyczepy lub zbiornika z otwartą kopułą i zapewnia doskonalą izolację od deszczowej wody.

plandeki

Posiadanie kliku plandek jest absolutny obowiązkiem każdego rolnika. Poza wykorzystaniem do ochrony zbiorów plandeki znajdują wiele rozmaitych zastosowań ze względu na ich łatwe transportowanie i szerokie możliwości przestrzenne.