oświetlenie w kuchni

Oświetlenie w kuchni – rodzaje

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, zarówno czasu wolnego, jak i czasu gotowania. Dlatego pomieszczenie takie jak kuchnia wymaga odpowiedniego oświetlenia, które sprawdzi się na każdą okazję. Istnieją 3 rodzaje oświetlenia, które powinna posiadać kuchnia – są to światło centralne, światło zadaniowe i światło nastrojowe. Kuchnia to miejsce wymagające dobrego oświetlenia, które tworzy przegląd w otwartej kuchni, ale także na szafkach i półkach. 

Oświetlenie w kuchni – rodzaje

Centralne światło jest często spotykane jako lampa sufitowa lub wisząca. To światło, które zapewnia centralne oświetlenie i rozjaśnia samo pomieszczenie – jednocześnie dodając kuchni nastroju. Dobre oświetlenie zadaniowe jest bardzo ważne w kuchni, ponieważ jest to światło, którego używasz podczas przygotowywania potraw przy stole kuchennym. Lampa robocza powinna dobrze oświetlać miejsce pracy, być jasna i mieć odpowiednią temperaturę barwową. Światła robocze mogą pochodzić z góry lub z przodu, ale musisz unikać cieni, aby uzyskać najlepsze światło do pracy. Lampy robocze powinny znajdować się nad ladą kuchenną, kuchenką i zlewem. Oświetlenie nastrojowe pomaga nadać przytulność i charakter kuchni, często można ją połączyć z centralnym oświetleniem za pomocą ściemniacza. Nadaj swojej kuchni wspaniałą atmosferę dzięki nastrojowemu oświetleniu.

Lampa wisząca – wysokość zawieszenia

Jeśli chodzi o lampy stołowe i wiszące do kuchni, trzeba pamiętać o wysokości zawieszenia. Z reguły lampy powinny wisieć około 75-80 cm nad blatem roboczym, aby uzyskać najlepsze oświetlenie w kuchni (takie lampy dostępne są m.in. na https://www.elampy.pl/lampy-do-kuchni). Aby uniknąć cieni, zmierz szerokość blatu kuchennego, podziel to przez 3, a następnie zmierz wynik od ściany – to właśnie tam powinna wisieć lampa wisząca, jeśli chcesz uniknąć cieni.