dozownik kleju

Sposoby na czyste nakładanie kleju

Budownictwo to temat rzeka, a na placach budowlanych używa się całej gamy najróżniejszych narzędzi i preparatów. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że zdecydowana większość chemii budowlanej to substancje klejące – od klejów do metalu, przez silikony, aż po żywice. Z kolei aby precyzyjnie nakładać takie specyfiki potrzebne jest specjalistyczne narzędzie.

Wyjaśniamy czym jest dozownik kleju

Dozownik kleju to urządzenie, które ułatwia wyciskanie klejów budowlanych z tubek i kartuszy, jednocześnie nakładając na klejoną powierzchnię tylko niewielką ilość specyfiku. Po zamontowaniu kupionej substancji klejącej w dozowniku na tubę albo kartusz zostaje nałożony tłok. Wraz z wyciskaniem kleju przesuwa się on coraz bardziej, dzięki czemu, zamiast ściskać tubkę w celu dalszego wyciskania narzędzie jedynie „wypycha” klej. Takie rozwiązanie nie tylko znacznie ułatwia klejenie różnych elementów, ale również sprawia, że substancja może być wyciskana z niezwykłą precyzją oraz pozwala całkowicie opróżnić kartusz lub tubkę z klejem. To ostatnie jest kwestią czysto ekonomiczną, która na dłuższą metę pozwoli zaoszczędzić małą fortunę.

dozownik kleju

Rodzaje dozowników kleju, które można znaleźć w sklepach

Najbardziej klasyczną odmianą dozowników do kleju są dozowniki manualne. Mają one specjalny spust, którego naciśnięcie powoduje przesuwanie się tłoku wyciskającego klej. Wymaga to jednak stosunkowo dużej siły w dłoniach oraz precyzyjnej kontroli nacisku, a długa praca z użyciem takiego dozownika potrafi naprawdę zmęczyć. Dlatego coraz częściej widzi się półautomatyczne dozowniki akumulatorowe. Użycie spustu w takim narzędziu praktycznie nie wymaga siły, ponieważ klej wyciskany jest przez mechanizm elektroniczny. Warto też wspomnieć, że istnieją dozowniki w pełni zautomatyzowane, które mogą wykonywać powierzone zadanie bez nadzoru. Jednak używa się ich najczęściej w fabrykach przemysłowych i zakładach produkcyjnych.