Co wybrać – domek letniskowy czy tymczasowy domek ogrodowy?

Budowa stałego obiektu, jakim jest domek ogrodowy, wymaga nakładów finansowych. Dlatego też właściciel altany często musi podjąć poważną decyzję, czy lepiej wybudować dom mieszkalny, czy domek ogrodowy. Oczywiste jest, że oba warianty budynków dachowych mają specyficzne właściwości i cechy, których porównanie pozwoli na wybór odpowiedniej opcji konstrukcyjnej.

Cechy szczególne konstrukcji dachów

Dom wiejski to z reguły kapitalna konstrukcja, która podczas całorocznej eksploatacji działa praktycznie jak domek letniskowy. Budowa wymaga poważnych nakładów finansowych, natomiast właściciel otrzymuje komfortowe mieszkanie z udogodnieniami. Sezonowe użytkowanie domu ogrodowego obniża poziom inwestycji, ale jednocześnie spada komfort mieszkania w takim budynku.

Domek letniskowy

Główną cechą domu letniskowego jest budowa budynku od podstaw, począwszy od fundamentów, a skończywszy na dachu. W tym przypadku właściciel terenu sam wykonuje prace lub zaprasza wyspecjalizowaną organizację lub zespół pracowników. Oczywiście, korzystanie z usług profesjonalnych budowniczych jest znacznie droższe, ale gwarantuje wysokiej jakości efekt końcowy.

Domek ogrodowy

domek na narzędziaDomek ogrodowy to tymczasowa konstrukcja, którą można kupić gotową lub zbudować samodzielnie. Druga opcja nie różni się zbytnio od domku letniskowego, dlatego warto przyjrzeć się bliżej pierwszej. Nowoczesne kabiny, które są wykonywane przez poważne firmy produkcyjne zapewniają właścicielom pożądany poziom komfortu, przy zachowaniu głównych zalet konstrukcji mobilnych. Dlatego też popularne stało się ich zastosowanie w formie mini-chatki.

Domek ogrodowy to niski poziom inwestycji finansowych. Pomimo tego, że budynek jest kupowany jako gotowy i prawie natychmiast używany, cena nie jest porównywalna z kosztem budowy wiejskiego domu.

Istnieje możliwość zakupu małego domku ogrodowego który służy jako narzędziownia lub niewielka pracownia, takie rozwiązanie idealnie nada się do ogrodu przy którym lubimy spędzać czas.