lampa elewacyjna

Lampa elewacyjna – bezpieczeństwo i estetyka

Dzięki oświetleniu architektonicznemu elewacji domu można podkreślić takie detale jak piękny parapet czy mur z cegły. Oprócz wspaniałych efektów, światło zapewnia również bezpieczeństwo.

Lampa elewacyjna – rodzaje

Lampy ścienne umieszcza się zazwyczaj w centralnej części elewacji. Istnieją dwa rodzaje kinkietów elewacyjnych: z jednej strony są to oprawy, które świecą światłem w jednym kierunku, a z drugiej strony są to oprawy, które występują z lampą na górze i na dole. Oba rodzaje mają różne zastosowania. W przypadku raczej niskiego domu gospodarczego prawdopodobnie sprawdzi się oprawa dolna, ale do oświetlenia fasady trzypiętrowej willi lepiej zdecydować się na oprawę górną i dolną. Wiele domów wyposażonych jest w rynnę. Jest to rodzaj systemu odprowadzania wody deszczowej, który jest zabudowany przy elewacji. Dół jest starannie wykończony tworzywem sztucznym lub drewnem. Taka rynna może również służyć jako podstawa oświetlenia elewacyjnego, dzięki temu, że w jej dolnej części znajduje się miejsce na spoty sufitowe.

Lampa elewacyjna

Na co należy zwrócić uwagę przy oświetlaniu elewacji?

Niezależnie od tego, czy chcemy oświetlić elewację prywatnego domu, czy budynku komercyjnego – w obu przypadkach oświetlenie nie powinno być uciążliwe, a nawet uciążliwe dla ogółu mieszkańców lub sąsiedztwa. Nikt nie może być oślepiany przez oświetlenie elewacji (nawet jeśli ma ono chronić przed włamywaczami). Do oświetlenia elewacji zalecamy użycie światła wypasowego (świeci pasami wzdłuż ściany). Za jego pomocą można uzyskać piękne efekty, takie jak podkreślenie struktury fasady (czy to starej cegły, czy nowych szklanych frontów), gzymsów okiennych. lampa elewacyjna musi być odporna na działanie żywiołów – w żadnym wypadku nie może się zepsuć podczas burzy, opadów śniegu czy wichury. Dlatego należy koniecznie zwrócić uwagę na odpowiednie klasy ochrony.