Żarówka G9 – jak wygląda i w jakich lampach jest używana?

Na półkach sklepowych można znaleźć szeroką gamę różnego rodzaju żarówek, które różnią się od siebie mocą, barwą światła i kształtem. Spośród nich na pewno wyróżnia się żarówka G9 z Candellux, która ma charakterystyczny wygląd. Gdzie zatem najczęściej można znaleźć taką żarówkę? Jakie ma zalety i czy warto zdecydować się na oprawę oświetleniową z gwintem G9?

Żarówka G9 – walec z dwoma nóżkami

Jeśli ktoś nie spotkał się jeszcze z żarówką G9, to z pewnością zaskoczy go jej kształt. Przede wszystkim jest to bardzo mała żarówka, która w górnej części wygląda jak walec. U dołu natomiast ma dwie nóżki, którymi montuje się żarówkę do oprawy. Nazwa G9 wzięła się od rozstawu tych nóżek, czyli wynosi on 9 milimetrów. Takie żarówki są montowane w wielu nowoczesnych oprawach świetlnych. Emitują one rozproszone i bardzo delikatne światło. Nie oznacza to wcale, że niewielkich gabarytów żarówka z gwintem G9 nie może stanowić głównego punktu świetlnego. Przykładowo wystarczy wybrać żarówkę LED o mocy 12W, która doskonale nadaje się do salonu, kuchni czy łazienki.

Ergonomiczna i funkcjonalna żarówka z gwintem G9

Za wyborem takiej żarówki przede wszystkim przemawia jej niewielki rozmiar. Z tego względu może być ona stosowana w niewielkich lampkach, które można powiesić w małych pomieszczeniach. Często żarówki G9 montowane są także w szafkach meblowych czy oświetleniu dekoracyjnym. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wybór żarówki LED, która pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Technologia LED jest obecnie jedną z najlepszych. Dodatkowo żarówki LED są ekologiczne i funkcjonalne. Nie nagrzewają się, co sprawia, że wielu rodziców wybiera taką żarówkę do pokoju dziecka. Dostępne są żarówki o ciepłej i zimnej barwie światła, dzięki czemu można je zamontować w każdym pomieszczeniu. Taka żarówka ma szeroki kąt świecenia i wysoki współczynnik oddawania barwy światła. Ciepłą żarówkę najlepiej zamontować w sypialni i w salonie. Zimne światło doskonale nadaje się do łazienki i gabinetu, a także do kuchni nad blatem.

Gdzie najczęściej można spotkać żarówkę G9?

Żarówki z gwintem G9 pomimo dość specyficznego kształtu są wszechstronnie stosowane w wielu oprawach oświetleniowych. Gwint G9 pasuje do wielu modeli żyrandoli, lamp stojących, biurowych czy kinkietów. Bardzo wielu producentów mebli stosuje także w szafkach takie oprawy. Na pewno takie żarówki doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, w którym nie ma dużo miejsca na lampę. Również osoby, które nie lubią dużych żyrandoli czy lamp sufitowych powinny zdecydować się na taką opcję.