Jak wybrać oświetlenie do domu?

Oświetlenie jest niezbędne w każdym domu. Dziki niemu można czuć się tak samo komfortowo niezależnie od pory dnia. Lampy kupowane do domu spełniają też funkcje dekoracyjne. Na rynku dostępne są bardzo różne typy oświetlenia, które mocno różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Jak wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Oświetlenie do przedpokoju, łazienki i kuchni

Poszczególne pomieszczenia w domu mają różny charakter. Zasadniczo można podzielić je na dwie grupy – pomieszczenia robocze i służące do odpoczynku. Do pierwszej z tych grup należy zaliczyć kuchnię, przedpokój i łazienkę. W wyborze właściwego oświetlenia ten podział okazuje się bardzo ważny, dlatego koniecznie trzeba o nim pamiętać. Do tych pomieszczeń należy wybrać oświetlenie, które da odpowiednią ilość światła, by pracę można było wykonywać komfortowo. W kuchni najlepiej sprawdzą się lampy oświetlające wszystkie powierzchnie robocze, dzięki czemu gotowanie posiłków będzie o wiele przyjemniejsze. W przedpokoju świetnie sprawdzi się kinkiet hotelowy (https://candellux.com.pl/pl/menu/hotelowe-699.html) zaopatrzony w solidną żarówkę, najlepiej dającą światło podobne do dziennego. To szczególnie ważne w przedpokojach bez okien. W łazience światło musi być wystarczająco mocne, by umożliwić wygodne mycie się i by kolory wyglądały możliwie naturalnie. Mocne światło również znacznie ułatwia sprzątanie.

Oświetlenie do salonu

W salonie nie ma takiej konieczności, żeby wszystko zawsze widzieć dokładnie i w naturalnych kolorach. Można więc pozwolić sobie na światło o znacznie mniejszej mocy i ciepłych barwach, dzięki któremu można się po prostu zrelaksować. Dobrym pomysłem może okazać się montaż kinkietów hotelowych z płóciennym abażurem, które dadzą światło mocno rozproszone i sprawiające, że w salonie zapanuje spokojna atmosfera. Oczywiście czasem warto też posprzątać, a tutaj korzystne okazuje się odpowiednio mocne oświetlenie. Najlepsze będą więc lampy, w których światło można stopniować – od najjaśniejszego, pozwalającego dostrzec każdy zakamarek, do mocno przytłumionego, dzięki któremu można odpocząć i zająć się relaksem.

Oświetlenie do sypialni

Dość trudnym wyzwaniem jest właściwe oświetlenie sypialni. Zasadniczo całe to pomieszczenie powinno być urządzone tak, by dało się w nim możliwie jak najefektywniej wypoczywać i by nic nie przeszkadzało zasnąć. Światło w sypialni powinno być ciepłe i rozproszone. Takie oświetlenie nie razi i nie męczy oczu. Wprost przeciwnie – wprawia w stan relaksu, z którego jest już tylko kilka kroków do głębokiego, zdrowego snu.