dozownik kleju

Wszystko o akcesoriach do dozowania kleju

Dozownik kleju jest jednym z tych narzędzi, bez których nie obejdzie się żaden budowlaniec ani montażysta. Jednak rozwój technologii budowlanych sprawił, że na półkach sklepowych znajduje się wiele odmian klasycznego dozownika przemysłowego. W tym artykule postaramy się omówić trzy najogólniejsze rodzaje popularnego narzędzia do wyciskania kleju.

Dozownik manualny

Narzędziem używanym w budownictwie od lat jest ręczny dozownik kleju. Wymaga on od użytkownika silnych palców, ponieważ tłok wypychający klej z tubki jest przesuwany przez niego manualnie. Odbywa to się jednak za pośrednictwem spustu, który pociąga się za każdym razem gdy chce się coś pokryć załadowaną do dozownika substancją. Przez to jak opornie potrafią wyciskać się kleje budowlane praca z użyciem takiego dozownika jest dosyć męcząca. Jednak dozowniki ręczne są stosunkowo tanie, dlatego można na nich sporo zaoszczędzić.

Półautomatyczny dozownik akumulatorowy

Coraz częściej ręcznie obsługiwane dozowniki kleju są zastępowane tymi wspomaganymi akumulatorem. Działają one dokładnie tak samo jak te opisane w poprzednim akapicie – poza jednym wyjątkiem, którym jest możliwość naciskania spustu bez żadnego wysiłku. Elektronika zainstalowana w dozowniku przesuwa tłok zamiast użytkownika, a ten może spędzić nawet cały dzień zaklejając szpary sylikonem lub łącząc ze sobą metalowe części.

dozownik kleju

Automatyczny dozownik kleju

Ostatnią odmianą dozownika są automatyczne wyciskacze kleju. Używa ich się głównie w przemyśle produkcyjnym, ale niekiedy sprawdza się też w innych branżach. Takie urządzenie może nakładać klej na daną powierzchnię samo, bez żadnego nadzoru. Ponadto producenci często wyposażają automatyczne dozowniki w różne udogodnienia, takie jak, chociażby wyświetlacz pokazujący wybrane ustawienia i pozostałą ilość substancji załadowanej w dozowniku.