Kiedy warto wykorzystać indywidualny projekt domu?

Kiedy warto wykorzystać indywidualny projekt domu?

Decyzja podjęta: teren pod budowę domu znaleziony, a być może nawet zakupiony. Pozostała już „tylko” kwestia zaprojektowania budynku i można brać się do pracy. Jednak nie w każdej sytuacji gotowe projekty dostępne w większości biur architektonicznych znajdzie zastosowanie. Kiedy warto wykorzystać indywidualny projekt domu?

1. Nietypowe rozwiązania

Każdorazowo, kiedy klientowi zależy na zastosowaniu bardzo nietypowych rozwiązań, kształtu budynku, ilości pięter czy rozkładu – lepiej jest zdecydować się na projekt indywidualny. Przyjmuje się, że jeśli przerobienie już istniejącego, gotowego projektu zajmie zbyt dużo czasu w stosunku do zysku, jaki to przyniesie – w takiej sytuacji mówi się już o projekcie indywidualnym.

W takiej sytuacji klient może czynnie uczestniczyć w każdej fazie tworzenia projektu, opowiadać o swoich pomysłach i weryfikować stworzone przez projektanta, wstępne szkice.

2. Nieustawna działka

Indywidualne projekty domów sprawdzają się idealnie również w sytuacji gdy kształt działki jest dość nietypowy. Z takimi kwestiami można mieć do czynienia między innymi gdy grunt pochodzi z podziału majątku, w sytuacji w której działka ma służebność (na przykład przejazdu przez mieszkańców domów zlokalizowanych za nią) lub znajdują się na niej różnego rodzaju elementy infrastruktury, których nie sposób usunąć. Do tych ostatnich można zaliczyć słupy energetyczne – czyli tak zwaną służebność przesyłu.

W takiej sytuacji konieczne może być naniesienie znacznie bardziej dalekoidących zmian niż tylko poprawki w projekcie – co oznacza że indywidualne rozwiązanie może być po prostu jedynym możliwym. W takim przypadku decyzję podejmuje sam architekt, szczególnie jeśli klientowi nie zależy na projekcie indywidualnym. Może bowiem okazać się, że (przykładowo) przy odpowiednim zmniejszeniu powierzchni domu lub przestawieniu go w inną stronę – uda się skorzystać z gotowego projektu. Wszystko jest uzależnione zarówno od chęci klienta, jak i możliwości, jakie pozostawia projektantowi działka. Więcej>>

Nieustawna działka