mały dom

Projekt małego domu – jak wybrać optymalne rozwiązania?

Dom budujemy na kilkadziesiąt lat życia, czasem na zawsze. Jest to bardzo poważna decyzja, dlatego trzeba bardzo dokładnie zastanowić się nad wszystkim aspektami budowy, które będą miały wpływ na korzystanie z domu. Jak wybrać projekt domu, który będzie funkcjonalny i gustowny?

O czy trzeba pamiętać?

Funkcjonalny dom nie jest ani za duży, ani za mały. Metraż powinien być dostosowany do potrzeb rodziny. Czasami bardzo trudno wybrać idealny projekt domu. W przypadku młodych rodzin warto postawić na projekty małych domów z użytkowym poddaszem.

projekt domu małego

Jest to rozwiązanie, które pozwala w pierwszym etapie zaaranżować parter domu. Poddasze można wykorzystać w późniejszym terminie, gdy zajdzie taka potrzeba. Zaaranżowanie poddasza nie jest dużym wyzwaniem finansowym, a pozwoli na uzyskanie potrzebnej przestrzeni.

Wybierając projekty małych domów nie można zapomnieć o konieczności wydzielenia garażu, kotłowni czy schowka. Warto wiedzieć, że każdy gotowy projekt domu można dostosować do własnych potrzeb. Dzięki temu można wygospodarować potrzebne pomieszczenia.

Trudne wybory

Prostokątna i duża działka jest marzeniem wielu inwestorów. Nie zawsze jednak budujemy dom na idealnej działce. Nie znaczy to jednak, że nie można znaleźć projektu małego domu, który będzie idealnie wpisywał się w trudną przestrzeń.

Wąskie i długie działki będą wyglądały optymalnie, gdy inwestor wybierze dom na planie prostokąta. Dom na skarpie będzie idealny, gdy wykorzystany zostanie projekt domu z podpiwniczeniem. Taki dom nie tylko będzie wyglądał nietypowo, może również być bardzo praktyczny. W podpiwniczeniu mogą znajdować się pomieszczenia gospodarcze, ale również pokój wypoczynkowy czy nawet salon, gdy dom będzie wyposażony w duże przeszklenia.

Projekt małego domu w kształcie litery L, U czy T sprawdzi się w nietypowych warunkach. Dzięki takiemu projektowi dom będzie funkcjonalny, a działka będzie zagospodarowana w taki sposób, by właściciele mogli cieszyć się pięknym ogrodem, dodatkowym garażem czy miejscem do grillowania.