ławy kawowe

Jak wybrać ławę kawową do salonu?

Ławy kawowe stanowią element wyposażenia salonu, bez którego wielu osobom trudno jest wyobrazić sobie kącik wypoczynkowy. Kiedyś meble takie wyglądały bardzo podobnie – masywne, niskie stoliki o prostokątnym blacie, wykonane z płyty meblowej. Obecnie jednak producenci mebli proponują je w wielu rodzajach, wielkościach i kształtach. Co więcej, wybierać można również spośród wielu materiałów, stylów i wersji kolorystycznych. Czym kierować się, wybierając stolik kawowy do swojego salonu?

Ławy do wnętrz w różnych stylach

Ławy do salonów dostępne w NovoDom.pl, są w rozmaitych kształtach, kolorach i stylach. Ich wspólną cechą są zwykle niewielkie rozmiary, przez które nikt nie pomyli ławy ze stołem do jadalni. Dzięki mniejszej wysokości, meble takie sprawdzają się świetnie w kącikach wypoczynkowych. Osoba siedząca na sofie lub fotelu ma blat ławy na odpowiedniej wysokości do tego, by wygodnie postawić na nim swoją filiżankę z kawą lub odłożyć czytaną książkę.

ławy kawowe

Wybierając niewielki stolik kawowy do salonu trzeba dopasować jego styl do pozostałych mebli i ogólnego charakteru wnętrza. W pomieszczeniach w stylistyce nowoczesnej, industrialnej lub minimalistycznej, świetnie wyglądać będą proste ławy ze szklanymi, geometrycznymi blatami na metalowych nóżkach. Miłośnicy klasycznego stylu w meblarstwie docenia natomiast ławy wykonane ze szlachetnych gatunków drewna. Stoliki dębowe lub mahoniowe świetnie wpiszą się we wnętrza eleganckie i tradycyjne albo stanowić będą mocny akcent salonu w stylu eklektycznym. Wiele zależy od gustu i poczucia estetyki właścicieli oraz tego, jaki efekt końcowy zamierzają uzyskać.

Drewno, marmur czy szkło?

Niewielkie stoliki do salonów, przy których można się zrelaksować pijąc kawę, mogą mieć rozmaite kształty – od tradycyjnych blatów prostokątnych, przez nowoczesne kwadratowe po okrągłe i owalne. Duże znaczenie ma również rodzaj blatu. Ławy kawowe z drewnianym blatem mają urok ponadczasowej elegancji. Są też wytrzymałe, a ich pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli mebel będzie regularnie odkurzany i przecierany preparatem do pielęgnacji drewna, może z powodzeniem posłużyć także kolejnym pokoleniom.

Nowoczesne stoliki z blatami ze szkła hartowanego nadają wnętrzom większej lekkości, wpasowując się świetnie w zyskujący coraz większą ilość zwolenników wnętrzarski minimalizm. Trzeba jednak pamiętać, że choć szkło hartowane jest dość wytrzymałe, to jednak upuszczenie na blat ciężkiego przedmiotu może spowodować jego uszkodzenie. Poza tym, na szkle dobrze widoczne są wszelkie smugi, kurz i odciski. Trzeba więc pamiętać o regularnym wycieraniu. W sprzedaży dostępne są także meble z blatami marmurowymi. Takie rozwiązanie na pewno znajdzie amatorów, wpisując się świetnie w klimat wnętrz z marmurowymi posadzkami lub parapetami. Trzeba jednak pamiętać, że marmur to naturalny kamień, dający uczucie chłodu i sprawiający, że postawiona na nim kawa szybko wystygnie.

Niezależnie od tego, w jakim stylu utrzymany jest wystrój mieszkania, odpowiednio dobrana ława będzie niezwykle funkcjonalnym dopełnieniem każdego salonu.