Styl sam w sobie – made by Terrazzo

Terrazzo, w naszym kraju znane także jako lastryko, to materiał budowlany stosowany od starożytności. Używali go starożytni Rzymianie, mieszkańcy Azji mniejszej a potem wielokrotnie pojawiał się w architekturze wnętrz (m.in. był jedną z ważnych kompozycji stylu Art deco). Dziś pomimo upływu lat, terazzo jest chętnie wykorzystywane jako ozdoba wnętrz zarówno w tradycyjnej formie murarskiej jak i w formie grafik z motywem wielokolorowych kamyczków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o fenomenie i sposobach stosowania tego stylowego zdobnika wnętrz ten materiał jest dla Ciebie.

Terrazzo design w ujęciu praktycznym

W formie murarskiej terrazzo stosowane jest najczęściej do wylewania posadzek, ozdabiania kolumn czy ekspozycyjnych fragmentów ścian. Na wielu portalach związanych z architekturą wnętrz ogłoszono wielki powrót do lastryko, które jak przyznają architekci wnętrz po wielu latach zapomnienia znów stało się hitem.

Terrazzo występuje w różnych formach, od klasycznej biało-czarnej lub szarej po wielokolorowe. Użycie i dobór wariantu do wnętrza zależy od stylu w jakim utrzymany jest dom. Jeśli został zaprojektowany jako luźny i nowoczesny doskonale nada się terrazzo kolorowe jeśli zaś w sztywnym klasycznym stylu np. Art deco bardziej odpowiedni będzie dobór czarno białego lastryko.

Terrazzo grafiki na ścianę

Drugim sposobem na umieszczanie we wnętrzach motywu terrazzo jest montowanie grafik zawierających ten motyw. Najczęściej mają formę drukowanego obrazu. Na drewnianym stelażu naciągnięte jest bawełniane płótno z nadrukowaną grafiką motywu terrazo w zamówionym przez nas kolorze.

Druk odbywa się z pomocą specjalnych drukarek używających atramentu lateksowego, który doskonale wchłania się w bawełnę i pozwala stworzyć obraz o dużej rozdzielczości i wysokich walorach estetycznych. Z racji popularności i dobrego prezentowania się takich grafik niemal w każdym wnętrzu warto zainteresować się tematem i być może dodać tę aranżację również do swoich wnętrz.