okulizacja

Co o okulizacji wiedzieć trzeba?

Uprawa roślin wymaga nie lada zaangażowania. W szczególności, jeżeli ktoś traktuje to przez pryzmat obowiązków zawodowych. To prawda, że ogrodnictwo to branża wciąż rozwijająca się, gdzie można dla siebie znaleźć miejsce. Trzeba jednak zapoznać się z wieloma pojęciami, aby móc nadążyć za nowościami rynkowymi. Wśród takich pojęć znajduje się okulizacja. O co dokładnie chodzi i jakie ma ona powiązanie z ogrodnictwem? Oto kilka istotnych informacji.

Metoda rozmnażania drzew owocowych

okulizacja

Okulizacja nazywana jest również oczkowaniem. To dzięki temu poszczególne drzewka mogą się dalej rozrastać. Dokładnie mówiąc jest to metoda, która wspiera proces rozmnażania się. Wielu ogrodników, którzy już od wielu lat znajdują się w branży przyznaje, że jest to jedna z najbardziej efektywnych metod dla odmian pestkowych. Aby jednak taki proces mógł się udać, potrzebne są specjalnie przygotowane warunki. Mowa tutaj chociażby o specjalnie dedykowanym pędzie podkładki. To właśnie na nim umieszcza się pąk liściowy, czyli oczko. Już przynajmniej wiadomym jest skąd wzięła się nazwa oczkowania. Specjalne przyrządy znajdziesz tutaj https://otorolny.pl/produkcja-roslin/szczepienie-i-okulizacja.

Duże zbiory

Dlaczego stosuje się taki proces? Po to, aby móc cieszyć się zdecydowanie większymi zbiorami. Najczęściej w ten sposób łączy się odmiany szlachetne z tymi bardziej pospolitymi, które z kolei wykazują się większą odpornością na mróz. Może dla osób, które na co dzień nie są związane z tematem ogrodnictwa, temat wydaje się skomplikowany, ale taki nie jest. Wielu ogrodników stosuje okulizację w przypadku czereśni, śliw, wiśni, a także jabłoni i grusz. Warto jednak dogłębniej zapoznać się z tematem okulizacji. Tak, aby wiedzieć kiedy można sobie na nią pozwolić, a kiedy jednak się za to nie zabierać, aby drzewom nie zaszkodzić.