Nowoczesne lampy w nowoczesnych wnętrzach

Jeszcze nigdy branża oświetleniowa nie wypracowała tylu modeli lamp, jak dzieje się to w ostatnich kilku latach. Do niedawna w każdym sklepie, bez względu na jego powiązanie z daną siecią, dział z lampami wyglądał tak samo. Te same lampy stały, wisiały czy były przytwierdzone do ścian. Wybór danego modelu ograniczał się do ilość punktów świecenia i ewentualnie srebrnego, miedziowego czy złotego stelaża. Dzisiaj, w dobie internetu, wybór lamp do mieszkania stał się przyjemnością, a ich różnorodność zachwyca.

Nowoczesne lampy do współczesnego mieszkania

Wybierając lampę do mieszkania warto rozważyć wszystkie możliwości, jakie daje współczesne oświetlenie, czyli:

  • lampy sufitowe
  • lampy stojące
  • lampy stołowe
  • kinkiety
  • halogeny
  • reflektory
  • taśmy LEDowe

Każdy z powyższych przykładów dodaje pomieszczeniu innego waloru, może zalać je światłem lub wyodrębnić wybrane fragmenty. Pełni funkcję użytkową lub wyłącznie estetyczną. Werbalizując swoje oczekiwania ogranicza się wybór i zbliża do optymalnego zakupu.

Żarówki mają znaczenie

Nowoczesne lampy wykorzystują w pełni zalety żarówek, które znacząco mogą zmienić wygląd lampy, zakres świecenia oraz barwę światła. W zależności od preferencji i potrzeb warto skorzystać z żarówek typu LED, które dostępne są w trzech wariantach odczucia światła, wyróżnia się barwę świecenia:

  • ciepłą
  • zimną
  • naturalną

Żarówki o barwie ciepłej dają delikatne światło o barwie lekko żółtej, dzięki niemu przestrzeń zyskuje na przytulności, daje poczucie bezpieczeństwa, to świetny wybór do salonu czy sypialni. Światło zimne jest niezwykle intensywne, kontrastujące elementy przestrzeni, jest białe aż do wrażenia niebieskości, wyostrza widzenie, dlatego zaleca się jest do zastosowania w pomieszczeniach, gdzie wykonuje się precyzyjne czynności, np. w łazience czy kuchni. Światło naturalne jest jasne i białe, ale nie zniekształca barw, ludzkie oko bardzo dobrze je toleruje, można zastosować je w salonie czy też w części domu wykorzystywanej jako biuro.

Projektanci wnętrz zalecają różnicowanie światła w domu i stosowanie odmiennych źródeł światła. Salon to miejsce, gdzie czasem wymagane jest pełne oświetlenie, szczególnie gdy pełni ono również funkcję jadalni, czasem warto zastosować tam wyłącznie oświetlenie stojące lub padające ze ścian. Kinkiety w salonie skierują wzrok np. na obraz czy zdjęcie, ale wyodrębnią też gustowny mebel, którym gospodarze chcą się pochwalić przed gośćmi. Światło w domu pełni wiele funkcji, warto wprowadzić je wszystkie do swojego domu.