tunel foliowy

Tunele foliowe dla miłośników ogrodnictwa

Rosnące ceny sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na własnoręczną uprawę warzyw i owoców. Samodzielnie wyhodowane plony są nie tylko zdrowsze, ale i smaczniejsze. Jednym ze sposobów na wydłużenie sezonu uprawnego jest zastosowanie folii dla roślin ciepłolubnych, takich jak ogórki, pomidory lub papryka.

Konstrukcje niskie i wysokie

Foliowy tunel ogrodowy to produkt, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Jego zastosowanie pozwala uprawniać rośliny od wczesnej wiosny do późnej jesieni bez ryzyka ich przemarznięcia. W sprzedaży dostępne są konstrukcje niskie oraz wysokie. Pierwsze wykorzystuje się do okrywania roślin przez krótki czas. W wysokich tunelach można swobodnie się poruszać, co pozwala stale pielęgnować uprawy. Decydując się na zakup takiego produktu, warto zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji. W sprzedaży dostępne są konstrukcje z metalu lub PCV.

Rodzaje zastosowanych folii

Tunele foliowe mogą zostać przykryte:

  • folią perforowaną,
  • bez perforacji,
  • folią z filtrem UV.

Folie wyposażone w niewielkie otwory zapewniają lepszą cyrkulację powietrza i skutecznie zapobiegają występowaniu chorób grzybicznych. Ich wadą jest ograniczona zdolność do utrzymywania wysokiej temperatury oraz wilgotności. Folia bez perforacji dobrze utrzymuje ciepło i wilgoć, jednak tunel wymaga regularnej wentylacji. Dobrym rozwiązaniem jest zakup produktu wyposażonego w otwory okienne, zapewniające roślinom dostęp do świeżego powietrza. Ciekawym rozwiązaniem jest folia pokryta specjalnym filtrem chroniącym przez szkodliwym promieniowaniem UV. Dzięki niemu poszycie tunelu jest trwalsze i może być wykorzystywane przez wiele sezonów.