lampa na elewację

Wieloetapowa instalacja oświetleniowa – praktyczne korzyści

Elewacja to aranżacyjny temat – rzeka. O jej wyjątkowości decyduje również to, w jaki sposób zagospodaruje się dostępną w niej przestrzeń. Wielu inwestorów stawia na funkcjonalne oświetlenie LED, które nie tylko zapewnia odpowiednie odczucia estetyczne, ale też ma swe znaczenie funkcjonalne.

Oświetlenie elewacyjne i jego stopnie

lampa na elewację

Funkcjonalny system oświetlenia elewacyjnego powinien składać się z trzech podstawowych „warstw”: oświetlenia głównego, dekoracyjnego i energooszczędnego. Pierwsza z nich zapewnia efektywne oświetlenie całego wnętrza i to w możliwie jak najszerszym spektrum. W drugiej „warstwie” znajdują się np. pojedyncze, elewacyjne źródła światła, których zadaniem jest oświetlenie jedynie wybranych przestrzeni (np. otoczenia fotela, stolika itd.). Trzecia „warstwa” jest nieprzypadkowo nazwana energooszczędną, gdyż jej zadaniem jest konsumpcja jak najmniejszej ilości energii. Sprawdzi się tu np. funkcjonalne oświetlenie przypodłogowe, które pomoże zorientować się np. wtedy, gdy w pomieszczeniu będzie ciemno.

Funkcjonalność, automatyzm, wygoda

Jeśli już mówi się o wspomnianych „warstwach” systemu oświetleniowego, to dwie pierwsze powinny być włączane w standardowy sposób i to najlepiej z umieszczonych w różnych punktach pomieszczenia przełączników. Z kolei energooszczędne lampy na elewację z mlamp.pl powinny być włączane w sposób automatyczny i to najlepiej w ramach współpracy z zestawem zautomatyzowanych czujników zmierzchu i ruchu. A jeśli chodzi o zastosowanie konkretnych typów lamp, to sprawdzą się tu przede wszystkim znane i lubiane halogeny. Można też postawić np. na kinkiety lub też bardziej nowoczesne i minimalistyczne plafony.

Podsumowując, lampa na elewację to coś więcej, niż tylko źródło światła. To przede wszystkim kompletny system oświetleniowy, którego zadaniem jest ograniczenie kosztów zużycia energii.